Sorular

Merhaba,

Öncelikle HIV ve AIDS aynı şey değildir. HIV yalnızca bir virüs iken, AIDS ise fırsatçı enfeksiyonların gelişim gösterdiği durumun adıdır ki bunu açıklayan ifade, sendromdur. Bu nedenle AIDS ifadesi bir hastalığı değil evreyi tanımlar. Daha fazla bilgi için istersen HIV ve AIDS eğitimimize bakabilirsin.

HIV aktarımının gerçekleşebileceği vücut sıvıları, cinsel sıvılar (vajinal sıvı, meni sıvısı), kan ve süttür. Cinsel sıvı ile aktarım, korunmasız cinsel ilişkiyle (oral, anal, vajinal) söz konusu olabilir. Korunmasız oral cinsel ilişki ile HIV aktarım ihtimali çok azdır veya hiç yoktur. Dolayısıyla meni sıvısı ya da vajinal sıvının yutulması için de HIV aktarım riskinin çok az olduğunu söyleyebiliriz. 

Ancak HIV, cinsel yolla aktarılabilen enfeksiyonlardan (CYAE) sadece biridir. Diğer CYAE’ler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için CYAE oturumuna bakabilirsin.

CYAE’de korunabilmenin bilinen en etkili yolu kondomdur. Doğru kondom kullanımı cinsel yolla aktarılan enfeksiyonları önleme noktasında oldukça etkilidir. HIV aktarımı açısından cinsel ilişki esnasında doğru olarak uygulanan kondomlar, 100%’e yakın koruma sağlamaktadır. 

Sevgiler

Merhaba, Kondom Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonların aktarımını engelleyen etkili bir yöntemdir. Kondom cinsel sıvıların geçişini engelleyerek enfeksiyonlardan korumayı sağlar. Ancak HPV aktarımı derinin deriyle teması ile gerçekleşebiliyor. Bu sebeple HPV için kondom kullanımı yüksek oranda koruma sağlasa da deriyi kaplamadığı alanlardan aktarım söz konusu olabilmektedir.  

 

HPV’ nin birçok tipi vardır. Türkiye’de mevcut dörtlü aşı HPV’nin 4 tipine karşı koruma sağlar. Bazı ülkelerde daha fazla tipi içeren aşılar da mevcuttur. Aşılar birçok ülkede uygulanmaktadır. Aşının senin ve partnerin için uygun olup olmadığını öğrenmek için hastanelerin Enfeksiyon Hastalıkları/ Kadın Doğum veya Üroloji bölümüne başvurabilirsiniz. Erkeklerde de HPV’ nin mevcut olup olmadığını öğrenmeye yönelik testler mevcuttur. Bu testler isteğe bağlı olarak hekiminizle konuşarak uygulanabilir. 

Daha fazla bilgi için cinsel yolla aktarılan enfeksiyonlar ve kondom oturumuna bakabilirsin.

SevgilerMerhaba, 

 

Erken boşalma, birçok farklı faktörden kaynaklanabilecek bir durumdur. Cinsel uyarılma başladıktan 2-3 dakika sonra boşalma ve/veya orgazm yaşanabilir. 

 

Penisi olan çoğu insan hayatlarının bir noktasında erken boşalma yaşar ve bu utanılacak veya endişe edilecek bir şey değildir.

 

Boşalmanın; cinsel partnerin veya kişinin kendi isteğinden önce olmasına erken boşalma denir. İnsan cinselliği psikolojik, bedensel ve sosyal koşullardan etkilenmektedir. Erken boşalma eğer kişi tarafından bir sorun olarak görülüyorsa bir uzmana başvurmak gerekebilir. Erken boşalma tıbbi bir nedene bağlı ise ilaç gibi tıbbi tedaviler; ürologlar, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları ya da psikiyatristler tarafından sağlanmaktadır. Psikolojik etmenler için ise cinsel terapi alanında uzmanlaşmış psikolog ve/veya psikiyatristlere başvurulabilir. 

 

Sevgiler

Merhaba, 

 

İki testisin boyu birbirine eşit değildir, bir testisin boyu diğerinden (genelde sağ) daha büyük olabilir. Testislerdeki bu doğal durumun sperm hücrelerinin üretimi ve/veya boşalmaya bir etkisi yoktur. Ancak senin bahsettiğin büyüklük, son zamanlarda artmış, kendi normalinin dışında gelişen bir durum olabilir. Bunun için düzenli olarak kendi kendine testis muayenesi yapabilirsin. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için ise bir sağlık uzmanına danışman iyi olabilir.

 

Sevgiler

Merhabalar,

Türkiye’de; 10. haftanın sonuna kadar, bekar kadınlar için eş izni gerekmeksizin, evli kadınlar için eş izni istenerek cerrahi kürtaj yasaldır. Ancak Türkiye’de kürtaj hizmetlerine erişimde sorunlar yaşanmaktadır. Çok fazla araştırma olmasa da yapılan araştırmalar; devlet hastanelerinin birçoğunda isteğe bağlı kürtaj hizmetinin verilmediğini, bu hastanelerde yalnızca tıbbi zorunluluklarda kürtaj hizmetinin verilmekte olduğunu gösteriyor. 

İsteğe bağlı kürtaj hizmeti; eğitim ve araştırma hastaneleri, özel dal hastaneleri, SSK hastaneleri ve diğer resmi kurum hastanelerinde genel sağlık sigortası kapsamında yasal olarak sağlanan hizmetlerdir. Bulunduğun yerdeki hastanelerin isteğe bağlı kürtaj hizmetini verip vermediğini öğrenmek için ilgili birimleri arayabilirsin. Ek olarak, hizmet sağlanmayan kurum/kuruluşlarla ilgili hastanelerin hasta hakları birimine başvuruda da bulunabilirsin

 

Sevgiler

Merhabalar,

Kondomlara; 1. Basamak Sağlık Hizmetleri kapsamında Aile Sağlığı Merkezlerinden ücretsiz erişim sağlayabilirsin. Bu durumda kendi hekimine başvuru yapman gerektiği için kimlik bilgilerinin gizli kalamayacağını belirtmem gerekiyor. Ancak çeşitli sebeplerle her zaman Aile Sağlığı Merkezlerinden kondoma erişim mümkün olmayabiliyor. Erişim olmaması halinde ilerde kondom sağlanabilmesi adına erişim talebini iletmek de oldukça değerlidir.

Ek olarak, yaşadığın yerde bulunan gönüllü test ve danışmanlık merkezleri (GDTM), gençlik merkezleri ve bazı sivil toplum örgütleri de kondom sağlayabiliyor. Bunun için yaşadığın yerdeki ilgili Sivil toplum örgütleri ile ihtiyacını paylaşabilirsin.

Sevgiler

Merhaba,

Bir acil kontrasepsiyon yöntemi olan Ertesi Gün Hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebeliği önlemek için kullanılan etkili bir seçenektir, ancak rutin kullanımı önerilmez. Diğer istenmeyen gebeliği önleyici yöntemler ile ilgili detaylı bilgi için İstenmeyen ve/veya Riskli Gebeliği Önleyici Yöntemler eğitim modülümüzü inceleyebilirsin. 

Ertesi gün hapının olası birkaç gün süren yan etkileri şunları içerebilir:

  • Mide bulantısı veya kusma
  • Baş dönmesi
  • Tükenmişlik
  • Baş ağrısı
  • Göğüslerde hassasiyet
  • Dönemler arasında kanama veya daha ağır adet kanaması
  • Alt karın ağrısı veya krampları

Ertesi gün hapları çeşitlidir ve  hormonal bir yöntem olduğu için kişilerde farklı yan etkileri olabilir. Tekrar kullanımda koruyuculuğu azalabilir ve sık kullanımının ciddi yan etkileri olabilir. Bir sağlık uzmanının danışmanlığında kullanılması önerilmektedir. 

Sevgiler

Merhaba 5/6 yıldır aktif bir cinsel hayatım var tek partner. Yıllardır süren akıntı sorunum var defalarca kez doktora gittim vajinal fitil vs bir kaç ilaç verdi kullandım fakat asla geçmedi son zamanlarda daha da arttı akıntının rengi krem rengi beyaza yakın ve kötü kokulu aşırı rahatsız ediyor beni yıllardır kurtulamadım ne yapmalıyım?

Merhaba, Vajinal akıntılar pek çok farklı nedenle olabilir. Bu akıntılar regl ile ilişki olabilir de olmayabilir de. Vajinal akıntı; beyaz renkli, şeffaf, koyu renkli, sarı 

Cevabı oku

Merhaba, geçen hafta bir devlet hastanesinde genital siğilim olduğu ve smear testi ve devamında tedavisi için daha büyük çaplı olan eğitim araştırma hastanesine yönlendirildim. Şartlar yüzünden en erken 1 hafta sonrasına randevu alabildim. Aile sağlığı merkezlerinde 30 yaşından küçük olanlara testin yapılamadığını söylediler. Özel hastanelerde de tedavi fiyatları karşılayamacağım kadar yüksekti. Yeni görüşmeye başladığım aramızda henüz cinselliğin olmadığı bir partnerim var. Onu korumak istediğim için hiv hepatit b ve c gibi testlerin olduğu testler yaptırdım. Negatif çıktılar. HPV tedavimin gecikmesi ve duruma karşı çok yabancı olduğum için ne bu olaya yaklaşımım ne de partnerime yaklaşımım konusunda soğukkanlı olamıyorum. Nasıl iletişime geçmem gerektiğini ve ondan da aynı hassasiyet ile nasıl test isteyebileceğimi bilmiyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba, Öncelikle yapılan testler için herhangi bir yaş sınırlamasının olmadığını söylemek isteriz. Başka bir hastaneden veya aynı hastaneden başka bir uzmandan randevu alarak sürece devam

Cevabı oku
No more posts to show