Merhaba,

Rahim içi araç (RİA) olarak da bilinen spiral kullanımı için gebe olmadığından emin olunan herhangi bir zamanda bir sağlık personeli tarafından rahim içine yerleştirilir. RİA, adet kanaması esnasında rahim ağzı hafifçe açılmış durumda olduğundan kanamanın ilk günlerinde takılır. RİA düşükten, isteğe bağlı güvenli düşüktenveya doğumdan hemen sonra kişilerin istedikleri zaman uygulanabilir. 

Bilinenin aksine daha önce doğum yapmamış kişiler spiral kullanabilirler. Spiral kullanımıgebeliği önleyici hapı kullanımına tıbbi ve sosyal engel teşkil edebilecek durumlarda istenmeyen bir gebeliğin yaratacağı sorunları önleme açısından kişilere büyük avantajlar sağlayabilir.

2. ve 3. Basamak sağlık hizmet sunumu veren kurumlardan RİA hizmeti alabilmen gerekiyor. Bazen sağlık hizmeti sunan kişilerin kişisel tercihleri, değerleri ya da sağlık hizmeti sunan kurumların politikaları hizmetin alınamamasına sebep olabilmektedir. Gittiğin kurumda hasta hakları birimine başvurmak ya da farklı bir sağlık kuruluşuna başvurmak seçeneklerin arasında olabilir.