Soru:

Merhabalar. Benim sorum kızlık zarıyla ilgili. Ancak mevcut sorulardan biraz daha farklı. Kızlık zarı vaijna girişinden yaklaşık 1,5-2 cm içeride bulunmaktadır diyorsunuz. Bu zarı vajinayı biraz açarak görmek mümkün müdür? Yoksa özel aletlerle vs ile mi ancak görebiliriz? Bir kız kendi zarını ayna aracılığıyla falan görebilir mi? Bir de eğer görebilirsek kızlık zarının orada olması bekaretin kanıtı mıdır?

Cevap:

Merhaba,

Vajinal zar (kızlık zarı), vajinal açıklığı kısmen örten, şekli ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren, ince, içinde damarlanması olan esnek bir dokudur. Vajinanın uzantısıdır. Sosyal ve kültürel boyutu toplumlara göre farklılık göstermekle birlikte, anatomik ve fizyolojik olarak vajinal zarın bilinen bir işlevi yoktur. Zaten her bedende vajinal zar (kızlık zarı) bulunmayabilir. 

Vajinal zar her bedende farklılık gösterdiği için bir sağlık uzmanı kişinin rızası ile inceleme yapabilir ancak bazı kişilerde zarın hiç olmadığını da belirtmek önemlidir. Bekaretin tanımı ve önemi kişiden kişiye değişebilir. Bu sebeple sorduğum soruya tıbbi bir yanıt verilemez. Konuya dair daha fazla bilgi için Bedenim oturumuna bakabilirsin.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Comments are closed.

WhatsApp