Soru:

merhabalar, 2 gun once ilk cinsel deneyimii yasadim,cok agrili oldu cunku cok kasildim,kayganlik acisindan bir sorunda yoktu,1 saat sonra tekrar denedik yine agrili oldu ve kesinlikle zevk almadim,biran once bitsin dusuncesi vardi..hocam bu hep boyle mi olcak yoksa ilk oldugu icin normal mi bunlar?

Cevap:

Merhaba,

Birçok kişi ilk cinsellik deneyimi öncesi gergin hissediyor olabilir. Daha önce yapmadığın bir şeyi yapmayı düşündüğünde gergin olmak doğaldır. Ancak bu gerginlik korku veya panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olmalıdır. Cinsel ilişkide rahat hissetmek, partner(ler)e güvenmek ve partner(ler)le iletişim kurabilmek önemlidir. 

Olabilecek birçok nedenle beraber gelişen bu gerginlikler bazen cinselliği ağrılı hale getirebilir. 

Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Bahsettiğin durum ilk cinsel deneyimlerimde yaşanabilecek bir durum olması ile beraber devam etmesi durumunda gerekliyse uzman (cinsel terapistler ve uzman psikologlar) birisiyle görüşmek en güvenilir ve sağlıklı yol olabilir.

İlk olmasından bağımsız olarak cinselliği deneyimlemeden önce Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar ve İstenmeyen ve/veya Riskli Gebeliği Önleyici Yöntemlerle ilgili bilgi almak, kişinin kendisine uygun olan korunma yöntemleri hakkında bilgi sahip olmasına ve dolayısıyla bilinçli kararlar verilmesine ve güvenli cinsellik deneyimlenmesine de olanak sağlar. İlgili eğitim modüllerimize buradan bakabilirsin.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Comments are closed.

WhatsApp