İlk kez cinsellik yaşamaya karar verdiysen, bunu gerçekleştirmenin doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını söylemek ile başlamak iyi olabilir. En önemli şey, seni rahat, güvende ve iyi hissettiren şeyleri yapıyor olmandır.

Birçok kişi ilk cinsellik deneyimi öncesi gergin hissediyor olabilir. Daha önce yapmadğın bir şeyi yapmayı düşündüğününde gergin olmak doğaldır. Ancak bu gerginlik korku veya panikten ziyade beklenti ve heyecanla bağlantılı olmalıdır.

Seks yapmanın doğru ya da yanlış bir yolu olmadığını hatırlamak önemlidir. İyi seks, mükemmel tekniğe sahip olmaktan veya belirli şeyler yapmaktan çok, biriyle rahat hissetmek, ona güvenmek ve partner(ler)le iletişim kurabilmek ile ilgilidir.

Cinsellikte onay önemli bir kavramdır. Dahil olan herkesin her zaman onay göstermesi önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir. Bir şeye onayının olması, başka bir şeye onayın olduğu anlamına gelmez ve devam etmek istemiyorsan, herhangi bir noktada hayır diyebilir veya durabilirsin. Bunlar tamamen doğaldır. Güvenli Cinsellik ve Onay konusunda daha fazla bilgi almak için ilgili eğitim modülüne buradan ulaşabilirsin. 

Seks yapmak için çok fazla baskı varmış gibi gelebilir, ancak acele etmeden ve hazır olup olmadığınızı kendine sor. Arkadaşların yaptığı için (veya öyle olduğunu söylediği için), partnerin istediği için veya en sevdiğin dizilerdeki karakterlerin hepsi yapıyor diye seks yapmayı düşünüyor olabilirsin. Bazı insanlar ilk kez seks yapman gereken belli bir yaş olduğunu düşünüyor – durum böyle değil. İlk kez seks yapmak için doğru zaman, hazır olduğun ve istediğin zamandır. Ve unutma – herhangi bir noktada fikrini değiştirebilirsin. 

Ne yapmak istediğini, sınırlarının neler olduğunu, endişelendiğin şeyleri, güvenli cinsellik yaşayadığından nasıl emin olacağını ve tartışmak istediğin diğer her şey partner/lerin ile konuşabilirsin. İletişim, onaya dayalı ve keyifli seksin anahtarıdır.

İlk veya kaçıncı olmasından bağımsız olarak cinselliği deneyimlemeden önce Cinsel Yolla Aktarılan Enfeksiyonlar ve İstenmeyen ve/veya Riskli Gebeliği Önleyici Yöntemlerle ilgili bilgi almak, kişinin kendisine uygun olan korunma yöntemleri hakkında bilgi sahip olmasını ve dolayısıyla bilinçli kararlar verilmesine ve güvenli cinsellik deneyimlenmesine de olanak sağlar. İlgili eğitim modüllerimize buradan bakabilirsin.