Merhaba,

Mastürbasyon, cinsel zevk için kişinin kendini uyarması anlamına gelir. Bedenini tanımanın ve cinsel olarak nelerden zevk aldığını anlamana yardımcı olabilir. Aynı zamanda mastürbasyon stresi azaltmak için iyi bir yöntem olabilir. Mastürbasyon güvenli ve zevkli olmasının yanı sıra, başkalarının seni nasıl memnun edebileceklerini bilmelerini sağlamak için kendini nasıl memnun edeceğini bilmene yardımcı olur. Bedenini ve seni cinsel olarak iyi hissettiren şeyleri tanımanın harika bir yolu olabilir. Aynı zamanda zihinsel ve duygusal sağlığın için de faydalı olabilir.

Kişiler istedikleri sıklıkta mastürbasyon yapabilirler. Bazı insanlar hiç mastürbasyon yapmaz veya istemez. Bu da mastürbasyon yapmak kadar normaldir. Her iki durumda da utanılacak bir şey yok. Mastürbasyon kişiye özel bir alan olduğu için pek konuşulmasa bile, her cinsiyetten veya yaştan kişilerin mastürbasyon yapması yaygındır.

İnsanlar farklı nedenlerle mastürbasyon yaparlar – rahatlamalarına yardımcı olur, bedenlerini daha iyi anlamak isterler, cinsel gerilimi serbest bırakmak isterler. Ama çoğu insan iyi hissettirdiği için mastürbasyon yapar. İstersen Bedenim eğitimini buradan detaylı inceleyebilirsin. 

Bazı insanlar sık sık – her gün, hatta günde bir kereden fazla – mastürbasyon yapar. Bazı insanlar haftada bir, birkaç haftada bir veya arada bir mastürbasyon yapar. Bazı insanlar asla mastürbasyon yapmaz ve bu da sorun değil. Bunların hepsi son derece normaldir. Mastürbasyon ancak işinin, sorumluluklarının veya sosyal hayatının önüne geçerse “fazla” olabilir. Eğer bu senin için bir sorunsa, bir danışman veya terapistle konuşmak iyi gelebilir.