Soru:

İyi Günler Dilerim Ben Hayatımda İlk Ve Son Kez Bir İlişkim Oldu Anal Yoldan İlk 2 ay test yaptırdım negatif çıktı 1 sene oldu tekrar yaptırdım ve sonuç negatif şimdi yeterli mi dahada test yaptırmalı mıyım ?

Cevap:

Merhaba,

HIV tanı süreçleri için bir kaç test seçeneği bulunmaktadır. Bu test çeşitlerine göre testin ne zaman yapılacağı ve sonucunun doğruluk oranı değişmektedir.

Kanda HIV’in tespit edilebilmesi için şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişkinin üzerinden belli bir süre geçmesi gerekir. Buna pencere dönemi denir. Dördüncü nesil antikor ve antijen (Ag/Ab) kombinasyon testlerinin* şüpheli temas/korunmasız cinsel ilişki sonrası 28. günde %95 oranında doğru sonuç verdiği kabul edilir ancak kesin sonuç için 90. günün beklenmesi önerilir. Çünkü 90 gün öncesi pencere döneminde yapılan testlerde yalancı negatiflik söz konusu olabilir. 2. ayda ve 1 yıl sonrasında yapmış olduğun testlerin HIV ile ilgili herhangi bir durumun olmadığını göstermektedir.

HIV ile ilgili aktarım yolları, test, tanı ve tedavi süreçlerine yönelik detaylı bilgiye HIV ve AIDS eğitim modülümüzden erişebilirsin.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Comments are closed.

WhatsApp