Soru:

Eskiden beni çok seven bir çocuk vardı ama o zamanlar sevgili olmamıştık bu zamanlarda konuşuyoruz birbirimize iyi geliyorduk flört tarzı hatta 1 haftaya kadar buluşup görüşüp konuşucaktık ama dün hiç cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığımı sordu ben hayır dedim o ben yaşadım dedi beni hala sevdiğini unutmadığını düşünüyordum ama o süreçte cinsel ilişkisi olmuş hayal kırıklığına uğramış gibi hissettim ve beklemiyordum henüz böyle şeyler için küçük sayılırız fikrimi etkileyip etkilemiyceğini sordu etkiliyceğini söyledim be düşünmem için zaman istedim ama bana iyi geleceğini düşünmüyorum bu konuda ne düşünmeliyim ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

Cevap:

Merhaba,

Cinselliği tanıma, cinselliği deneyimleme zamanı herkes için farklılaşabilir. Bazı kişiler hiçbir cinsel arzu hissetmiyor da olabilir. Cinsel davranış çeşitlilik gösterir ve birçok etkenin karmaşık ilişkisiyle belirlenir. Kişinin başkalarıyla olan ilişkilerinden, yaşam koşullarından ve içinde yaşadığı kültürden etkilenir. Ergenlik döneminde cinsel hislerimiz ve dürtülerimiz belirmeye başlar. Bu dönemde cinselliği merak etmek ve deneyimlemek istemek çok doğaldır fakat biriyle cinsel deneyimin hem fiziksel hem de duygusal olarak birçok sorumluluğu vardır. Dolayısıyla bu kararı vermek bazen zor olabilmektedir. Tam anlamıyla hazır hissettiğin zamana kadar beklemek daha sağlıklı olabilir. Kişi fiziksel, duygusal ve sosyal olarak cinsel deneyimlere kendini hazır hissediyorsa cinselliği tecrübe etmek de ertelemek kadar olağandır. 

Hem sosyal ilişkilerde hem de cinsellikte onay önemli bir kavramdır. Dahil olan herkesin her zaman onay göstermesi önemlidir – hiç kimse kendini rahat hissetmediği veya yapmak istemediği bir şeyi yapmak zorunda hissetmemelidir. Bir şeye onayının olması, başka bir şeye onayın olduğu anlamına gelmez ve devam etmek istemiyorsan, herhangi bir noktada hayır diyebilir veya durabilirsin. Bunlar tamamen doğaldır. Aynı zamanda kişilerin farklı isteklerinin ve beklentilerinin olması da doğaldır. Güvenli Cinsellik ve Onay konusunda daha fazla bilgi almak için ilgili eğitim modülüne buradan ulaşabilirsin. 

Ne yapmak istediğini, sınırlarının neler olduğunu, endişelendiğin şeyleri, güvenli cinsellik yaşadığından nasıl emin olacağını düşünmeye vakit ayırmak istediğin deneyimlere onay verebilmeyi beraberinde getirecektir. Ek olarak tartışmak istediğin diğer her şeyi partnerinle konuşabilirsin.

Unutma hazır hissetmediğin hiçbir deneyimi yaşamak zorunda değilsin.

Son olarak, yukarıda bahsettiğimiz tüm unsurlar partnerin için de geçerlidir. Kişiler cinsel ya da romantik ilişkilerde farklı seçimler yapabilir. Partnerli ilişkilerde açık iletişim ile ilişkinin nasıl yaşanılacağı ile ilgili ortak isteklerin olması önemlidir. 

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Comments are closed.

WhatsApp