Soru:

Cinsel ilişki sırasında vajinam bir süre sonra kayganlığını yitiriyor bu da benim acı çekmeme kendimde bir sorun olduğunu düşünmeme yol açıyor. Vajina cinsel ilişki sırasında hep ıslak kalmalı mıdır? Yoksa buna vajinal kuruluk mu deriz? Vajinal kuruluk nasıl tedavi olur?

Cevap:

Merhaba,

Vajinal kuruluğun hormonlara bağlı bazı sebepleri olabilse de vajinal kuruluk cinsellik deneyimlerken bir çok insanın yaşından bağımsız deneyimleyebileceği yaygın bir durumdur.

Vajinal kuruluğun birçok nedeni olabilir. Bunlar; hormonal değişiklikler, menopoz, kullanılan ilaçlar, depresyon durumu, aşırı stres ve emzirme olabilir.

Vajinal kuruluk, östrojen hormonunun azalması vajinal kuruluğun en başlıca nedenlerinden birisidir. Östrojen, vajinal kayganlaşmaya, yardımcı olan bir hormondur. Kandaki östrojen seviyeleri ay boyunca değişebilmektedir. Kullanılan ilaçlara ve regl döngüsüne göre östrojen seviyesi değişebilir.. Östrojendeki bu değişiklikler (azalması) bazen vulva ve vajinal kuruluğun sebeplerinden olabilir. 

Yukarıda da bahsedildiği gibi vajinal kuruluğun hormonlara bağlı bazı sebepleri olabilse de vajinal kuruluk cinsellik deneyimlerken birçok kişinin karşılaşabileceği bir durumdur. Cinsel ilişkide kayganlaştırıcı kullanımı cinselliğin kalitesini arttırabilmektedir. Bunlara ek olarak, vajinanın yapısına zarar verebilecek parfüm içeren ürünler, genital hijyen ürünleri, dar giysi, külotlu çorap ya da iç çamaşırı, reçetesiz krem ve/veya merhemlerden kaçınmak faydalı olacaktır.

Bu öneriler birçok kişi için faydalı olsa da, bu değişikliklere rağmen rahatsızlık devam ederse ve yaşam tarzını, özellikle cinsel yaşamını ve partnerinle olan ilişkinizi etkilerse, bir sağlık uzmanına danışmak senin için iyi olabilir.

Paylaş:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Comments are closed.

WhatsApp