Merhaba,

Vajinismus, vajinal cinsel ilişki denendiğinde, vajinanın dışa yakın kısmını çevreleyen kaslarda yineleyici ve sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olması olarak tanımlanır. Kasılmalara, cinsel ilişkiye ilişkin korkular, kaygılar eşlik edebilir. Çoğu zaman cinsel birleşmeyi olanaksız kılan bu kasılma bilinçli olarak yapılmaz. Kasılmalara, bedenin çeşitli bölgelerinde, hatta tüm bedende kasılmalar, bacakların kapanması, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ve ağlama eşlik edebilir. Çoğunlukla bu durum cinsel ilişkiyi imkansız kılar, bazı kişilerde ise zorlamayla cinsel ilişki gerçekleşse de cinsel ilişki ağrılı ve acılı olarak sürebilir. 

Partner ve/veya partnerlerle yaşanan cinsellik deneyimlerinde kişilerin karşılıklı olarak duygu, düşünce ve beklentilerine saygı duymaları, bu konuda kendi isteklerini ve beklentilerini rahat bir şekilde ifade edebilmeleri gerekmektedir. Cinselliğe dair varsa yanlış inanışların partnerlerle konuşulması ve paylaşılarak aşılması önemli bir unsurdur. Cinsel deneyimde geribildirim de oldukça önemlidir. Partnerle kurulan açık iletişimde, ilişkideki haz ve doyum sağlayan davranış ve durumlarla ilgili partnerle karşılıklı konuşmak önemlidir.  Paylaşım ve kendini ifade etme, kişilerin en uygun cinsel davranışı keşfetmelerine yardımcı olacaktır. Hiç kimse hoşlanmadığı bir cinsel davranışı yaşamak ya da sürdürmek zorunda değildir.

Tanımladığın duruma vajinismus tanısını ve gerekliyse uygun tedavi planını alanında uzman (cinsel terapistler ve uzman psikologlar) birinin yürütmesi en güvenilir ve sağlıklı yoldur. Ek olarak daha fazla bilgi için Güvenli Cinsellik ve Onay oturumuna da bakabilirsin.